Zajímavosti

Skutečný Rain Man

Laurence Kim Peek se narodil Franovi a Jeanne Peekovým 11.11.1951 ve městě Salt Lake City ve státě Utah, USA. Měl dva sourozence, bratra Briana a sestru Alison. Protože se jeho rodiče rozvedli v roce 1981, Kim dále vyrůstal jen s otcem, ke kterému měl velmi silné pouto. Při narození lékaři zjistili, že se narodil s makrocefalií a encefalokélou.

více informací

Pravý a levý mozkek - lateralita

Rozlišování levé a pravé strany je jednou ze základních vlastností přírody. Kosmologové tvrdí, že vesmír, který známe, existuje kromě jiného proto, že rozlišuje pravou a levou stranu. Dělá to důsledně. Od elementárních částic až po lidský mozek. Za objevy týkající se laterality lidského mozku dostal Nobelovu cenu r. 1981 R.W.Sperry.

více informací

Nevysvětlitelná komunikace mezi mozkovými hemisférami bez corpus callosum

Srovnání snímků magnetické rezonance u zdravého jedince (vlevo) a pacienta s ACC (vpravo). Corpus callosum je tlustá struktura ve tvaru písmene C vyznačená ve zdravém mozku plnou čarou, která u pacienta s ACC chybí (přerušovaná čára).

více informací

Když spolu hemisféry nemluví

Kočky, které měly proťaté jak optické chiasma, tak i corpus callosum, přenést informaci z jedné hemisféry do druhé nedokázaly. Pomocí podmiňování bylo dokonce možné naučit každou hemisféru na stejný signál reagovat opačně.

více informací